Nárok na příspěvek na péči mají osoby, které nejsou z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu schopny se o sebe samostatně postarat v rozsahu stanoveném zákonem. Prostředky z přiznaného příspěvku na péči jsou určeny na to, aby se dotyčná osoba mohla finančně vypořádat s jinými fyzickými osobami či institucemi, které jí poskytují pomoc. Pro děti lze o příspěvek na péči žádat od jednoho roku věku.
Legislativa řešící danou problematiku:
Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů: zde můžeme nalézt většinu informací týkajících se příspěvku na péči.
Vyhláška č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů: příloha č. 1 uvedené vyhlášky obsahuje kritéria posuzování příspěvku na péči.
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů: jako u kteréhokoli správního řízení řeší jeho pravidla a průběh i v tomto případě uvedený zákon.
Pro osoby do 18 let věku činí výše příspěvku na péči za kalendářní měsíc:
- 3 300 Kč, jedná-li se o I. stupeň (lehká závislost)
- 6 600 Kč, jedná-li se o II. stupeň (středně těžká závislost)
- 9 900 Kč, jedná-li se o III. stupeň (těžká závislost), pokud osobě poskytuje pomoc poskytovatel pobytových sociálních služeb (domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy se zvláštním režimem, chráněná bydlení, zdravotnická zařízení lůžkové péče) nebo dětský domov nebo speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu
- 13 900 Kč, jedná-li se o III. stupeň (těžká závislost), pokud neposkytuje osobě pomoc žádné z výše uvedených zařízení a o osobu pečuje jiný poskytovatel pomoci (např. rodič)
- 13 200 Kč, jedná-li se o IV. stupeň (úplná závislost), pokud osobě poskytuje pomoc poskytovatel pobytových sociálních služeb (domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy se zvláštním režimem, chráněná bydlení, zdravotnická zařízení lůžkové péče) nebo dětský domov nebo speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu
- 19 200 Kč, jedná-li se o IV. stupeň (úplná závislost), pokud neposkytuje osobě pomoc žádné z výše uvedených zařízení a o osobu pečuje jiný poskytovatel pomoci (např. rodič)
Pro osoby starší 18 let věku činí výše příspěvku na péči za kalendářní měsíc:
- 880 Kč, jedná-li se o I. stupeň (lehká závislost)
- 4 400 Kč, jedná-li se o II. stupeň (středně těžká závislost)
- 8 800 Kč, jedná-li se o III. stupeň (těžká závislost), pokud osobě poskytuje pomoc poskytovatel pobytových sociálních služeb (domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, chráněná bydlení, zdravotnická zařízení lůžkové péče) nebo speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu
- 12 800 Kč, jedná-li se o III. stupeň (těžká závislost), pokud neposkytuje osobě pomoc žádné z výše uvedených zařízení a o osobu pečuje jiný poskytovatel pomoci (např. rodinný příslušník nebo tzv. asistent sociální péče)
- 13 200 Kč, jedná-li se o IV. stupeň, (úplná závislost), pokud osobě poskytuje pomoc poskytovatel pobytových sociálních služeb (domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, chráněná bydlení, zdravotnická zařízení lůžkové péče) nebo speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu
- 19 200 Kč, jedná-li se o IV. stupeň (úplná závislost), pokud neposkytuje osobě pomoc žádné z výše uvedených zařízení a o osobu pečuje jiný poskytovatel pomoci (např. rodinný příslušník nebo tzv. asistent sociální péče)
Kdo může být poskytovatelem pomoci?
- poskytovatel sociálních služeb zapsaný v registru sociálních služeb – pečovatelské služby, odlehčovací služby, asistenční služby, domovy seniorů, atd.
- pečující osoba blízká (manžel/ka, rodiče, dítě resp. další příbuzní, partner/partnerka)
- asistent sociální péče dle §83
- je možné využívat a kombinovat pomoc od více poskytovatelů
Jak požádat?
- Je třeba vyplnit Žádost o příspěvek na péči a přílohu Oznámení o poskytovateli pomoci a podat je (osobně, poštou nebo v podatelně) na příslušné pobočce Úřadu práce, kde také lze formuláře získat (nebo je lze stáhnout a vytisknout ze stránek Ministerstva práce a sociálních věcí).
- Žadatel musí v Oznámení o poskytovateli pomoci uvést jména fyzických osob, které o něj péči již zajišťují. Využívá-li sociální službu, uvede zde také jejího poskytovatele.
- Pokud začne využívat sociální službu v průběhu řízení o rozhodnutí příspěvku na péči, informuje pracovnici sociálního odboru (jako o každé další změně) do osmi dnů od vzniku této skutečnosti.
- Dále musí žadatel v žádosti uvést způsob, jakým mu má být příspěvek na péči doručován (např. na účet, složenkou, prostřednictvím karty sociálních systémů).
- Kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR naleznete na webu MPSV.
Řízení o přiznání nároku na příspěvek na péči
Skládá se ze dvou částí:
- Nejdříve proběhne sociální šetření (provede pracovnice Úřadu práce přímo v místě bydliště žadatele, výsledkem šetření je vyhotovení seznamu úkonů, které je/není schopna daná osoba zvládnout). O tomto šetření je vyhotoven písemný záznam, který je pracovník povinen na vyžádání předložit.
- Poté proběhne posouzení zdravotního stavu žadatele (provede posudkový lékař pracující pod Českou správou sociálního zabezpečení, obvykle na základě dokumentace, kterou si sám vyžádá od (v žádosti uvedeného) lékaře. Je-li daná osoba předvolána před komisi pro posouzení zdravotního stavu, ale nemůže se dostavit, je nutné se omluvit a vysvětlit, že např. z důvodu zdravotního stavu to není možné.
- V písemném Rozhodnutí jsou uvedeny úkony, které osoba není schopna zvládat, a stanoven stupeň závislosti, kterému odpovídá přidělená výše příspěvku.
- V případě přiznání nároku je příspěvek na péči vyplacen zpětně počínaje dnem podání žádosti.
- Je-li příspěvek na péči přiznán v neadekvátní výši, je možné se proti rozhodnutí odvolat – lhůta pro odvolání je uvedena v rozhodnutí.
- Je-li příspěvek na péči přiznán, ale stav žadatele již vyžaduje větší rozsah péče než v době, kdy proběhlo šetření, pak je možné podat Návrh na změnu výše přiznaného příspěvku na péči.
- Nárok na příspěvek není předmětem dědictví.